ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katolicizam...

Page 8 of 31 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Next

Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 26/5/2018, 17:17

Zemljom prolaziš samo jednom. I ovaj dan ti je samo jednom darovan. On se nikada više neće vratiti. Ono što je jednom ostavljeno praznim nikad se više ne može ispuniti. A ono što si danas ispunio, nikad se više ne može isprazniti. Što danas načiniš, u vječnosti ćeš uživati. Sve što danas propustiš, nikada više nećeš nadoknaditi. Vrijeme je dar u kojem rastemo ili u kojem se snizujemo.

Stari Rimljani govorili su: Nulla dies sine linea – nijedan dan bez povučene crte.


Tomislav Ivančić

Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 27/5/2018, 11:55

Weee

http://www.civilcourage.hr/ispis-iz-rimokatolicke-crkve/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Yehudim 27/5/2018, 22:24

http://znanost-i-biblija.blogspot.ie/2012/06/tko-mu-je-otac-djed-braca-i-sestre.html

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by newuser 28/5/2018, 13:47

Metilda :tu
avatar
newuser

Posts : 1993
2015-09-09


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 23/6/2018, 12:15

O, božanska Ljubavi, sveta zajednico Svemoćnog Oca i Preblaženog Sina, svemoćna pomoći, Duše Sveti, predobri Tješitelju žalosnih! Izlij se svojom jakom silom u dno srca moga, prebivaj u njemu i razveseli sve tamne kutove te zapuštene kuće trakom svoga sjajnog svjetla, pohodi me i oplodi obilnom rosom svojih milosti tvrdu zemlju duše moje, koja odavno potpuno suha gine i vene.
Rani strelicom svoje ljubavi moju nutrinu, užeži i pronikni spasonosnim plamenom duh moj, rasvijetli me ognjem svete revnosti i sažeži sve što je nečisto, a što se tako čvrsto drži duše mi i tijela! Napoji me rijekom svojih slasti, da više ne pođem za otrovnom slašću ovoga svijeta. Sudi mi, Gospodine, i odvoji me od naroda nesvetoga, uči me vršiti tvoju Volju, jer Ti si Bog moj!


Vjerujem da Ti svakoga, u kome stanuješ, činiš hramom Oca i Sina. Blago onome, tko te za gosta primi, jer će se, po tebi, u njemu nastaniti i Otac i Sin.


Dođi, predobri Tješitelju žalosne duše, Zaštitniče i Pomoćniče u sreći i nesreći! Dođi, Štite slabih, Pomoćniče palih! Dođi, Učitelju poniznih, Uništitelju oholih! Dođi, preljubezni Oče sirotih, Okrepitelju bolesnih, Zvijezdo morska onih, koji plove na moru, luko spasa, jedini ukrase svih živih i jedini spase svih umirućih!


Dođi, Duše Sveti, smiluj mi se i promijeni me po svojoj volji. Udostoj se k meni doći, da ti moja poniznost prema tvojoj veličini, moja slaboća prema tvojoj jakosti, prema punini tvoga Milosrđa, omili. Po Isusu Kristu, mojem Spasitelju, koji s Ocem, u tvojem jedinstvu, živi i kraljuje u sve vijeke vjekova. Amen.


sv. Augustin
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 23/6/2018, 12:16

violator wrote:Weee

http://www.civilcourage.hr/ispis-iz-rimokatolicke-crkve/

e, i? gdje je tu hrabrost?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 24/6/2018, 08:14

Molitva je naš dodir sa snagom koja možemo biti!


Molitva je naš dodir sa snagom koja možemo biti. Božjom snagom u našem slabom ljudskom tijelu.
Ona nije jedan čudesni štapić koji će na neku čarobnu riječ promijeniti stvarnost, ona je naš poziv Bogu da nam pomogne u mijenjanju sebe, a potom i svijeta oko nas.


Molitva je pronalaženje onoga što nas u životu sprječava da u idemo naprijed, da se približimo Bogu, a to smo prije svega mi sami. Kada shvatimo da je ponekad u nama najveći izvor problema sve se uskoro počinje mijenjati.


Molitva je vrijeme da prestanemo govori da je teško i znak da nešto trebamo poduzeti. Ona je taj prvi čin. Kao što se prije svega moramo pouzdati u beskrajnu snagu Božju potrebno je otkriti da je Bog i u nas stavio klicu te svoje prirode u našu dušu.
Imamo sposobnosti da volimo, razmišljamo, radimo, vjerujemo, osjećamo, stvaramo i sve te sposobnosti dane su nam na razvijanje da mijenjamo ovaj svijet oko sebe prilagođavajući ga Božjoj slici svijeta.


Molitva nam je potrebna da shvatimo razloge zašto susrećemo pojedine ljude u životu i da rasvijetlimo njihovu prisutnost u našem životu kao i našu u njihovom. Svi oni poslani su na naš put s nekim razlogom, a naši životi su kockice mozaika koje bi trebali ispunjavati veliki mozaik Božje volje.
Što više poniremo u sebe i približavamo se Bogu više otkrivamo njegovu volju za ovaj svijet, spoznajemo zadaće koje nam Bog povjerava.
Molitva je na koncu naš dodir sa samim životom koji nam Bog daje. Bog ne želi da živimo neki polovični život koji se svodi samo na trajanje u nekom vremenu i prostoru već da u životu drugih donesemo nekog traga,


da osvijetlimo nekom put, izravnamo nekom stazu. Molitva je znak da svaki naš dan ima neki smisao jer smo se taj dan otvorili Bogu, zatražili od njega neku utjehu ili savjet i prihvatili da je on s nama u svakom trenutku našeg života.


Mario Žuvel
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 24/6/2018, 08:37

Zašto papu Franju žaloste neki svećenici i kakvu sve čudesnu vlast od Isusa imaju svećenici?
 
Papa Franjo izjavio je da ga boli vidjeti svećenika u zadnjoj liniji nekog automobila. Svi smo grešnici, Bogu hvala. Ovo nije tekst nasuprost svećenika, već za njih. Doista, tko se od svog laičkog puka mogao odreći svega? Tko se je mogao svega odreći i čitav život odrediti da će živjeti za Krista. To pak podrazumijeva i veliku borbu, ustrajnost, pa zasigurno i padove. I svećenici se također ispovijedaju, jedni drugima. Sigurno da su i progonjeni nepravedno mnogi, i sam Gospodin je nagovijestio naš progon. Neka ovaj tekst bude molitva za svećenike.
 
Crkva - pakt između grešnog/nesavršenog čovjeka i bezgrešnog/savršenog Boga
 
Crkva je bogato tijelo, podložno ljudskim slabostima, što ne umanjuje njenu teološku ispravnost i put koji nam je dao Gospodin kada je poslao Duha Svetoga da bdije nad Crkvom (a Crkvu čine, osobe - glava Krist, i vjernici udovi). Isus je jasno rekao da će poslati nad cijelu Crkvu Duha Istine koji će ju upućivati u Istinu (Ivan 16,13, Ivan 14,17, Prva Ivanova poslanica 4,6). Gospodin Isus nigdje nije zamislio savršenu Crkvu, iako je njegova želja da svi budemo savršeni:
 
Matej 5,48
"Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!"
 
Da bi shvatili da Crkva nije samo obična organizacija i građevna tvorevina ljudske prirode, potrebno je pogledati u Sveto Pismo što ona je i kako djeluje:
 
Crkva je mistično tijelo, koje tvore glava Crkve, a to je Krist:
 
Poslanica Efežanima 5,23
Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve - On, Spasitelj Tijela.
 
Poslanica Kološanima 1,18
On je Glava Tijela, Crkve; on je Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude Prvak.
I Crkvu osim glave tvore njeni udovi, a to su svi vjernici (svećenici, đakoni, laici, sav vjernički puk):
 
Prva poslanica korinćanima 12,12
Doista, kao što je tijelo jedno te ima mnogo udova, a svi udovi tijela iako mnogi, jedno su tijelo - tako i Krist.
 
Prva poslanica korinćanima 12,20
A ovako, mnogi udovi - jedno tijelo!
 
Prva poslanica korinćanima 12, 27
A vi ste tijelo Kristovo i, pojedinačno, udovi.
 
Poslanica Rimljanima 12,5
tako smo i mi, mnogi, jedno tijelo u Kristu, a pojedinci udovi jedan drugomu.
 
Prva poslanica korinćanima 6,15
Ne znate li da su tijela vaša udovi Kristovi? Hoću li dakle uzeti udove Kristove i učiniti ih udovima bludničinim? Nipošto!
 
Poslanica Efežanima 5,30
Doista, mi smo udovi njegova Tijela!
 
I iako Duh upućuje preko glave (Krista) udovima u njihova srca što je Istina, udovi su i dalje individualne jedinke koje na temelju svoje slobode koju im je Gospodin dao, mogu učiniti nešto po svojoj volji što nije uvijek jednako Božjem naumu.
 
Isus nije zamislio Crkvu u kojoj osobe ne mogu pogriješiti


Zašto znamo da Isus nikada nije zamislio savršenu Crkvu, nego baš ovakvu kakva je. Isus je itekako znao da je čovjek slab, i da neće iako mora, moći biti savršen, ali može težiti tome. On je znao, da će ga Petar čak tri puta zatajiti. Tom Petru je Isus svejedno dao "ključeve kraljevstva nebeskoga" (Matej 16,19). Taj Petar je kasnije postao prvi papa. Isus je znao da će Toma biti slab, tj. nevjeran, pa ga je morao očima vidjeti nakon uskrsnuća da bi vjerovao. I on je bio njegov apostol. Isus je znao da će Juda izdati Isusa. On zna život Samarijanke sa kojom priča. On sve zna. Isus dakle, itekako zna da je Crkva zajednica grešnika. To je pakt ili spona između grešnoga i nesavršenoga čovjeka, te bezgrešnoga i savršenoga Boga. Upravo takvu Crkvu, je osmislio Isus. Jer da je htio drugačiju, stvorio bi zajednicu bogova, a to bi značilo da nitko nebi imao pravu niti na jednu jedinu, pa ni najmanju pogrešku i misao. To bi značilo, da otpust grijeha kojeg je sam Isus dao učenicima, nebi imao smisla u toj istoj Crkvi koju je sazidao upravo za krštenje, oproštenje grijeha i navještaj radosne vijesti o spasenju u Njegovu imenu.
 
Nemaju svi jednake darove
 
Zli se itekako trudi naškoditi Crkvi. Papa Franjo ponukan istim Duhom Istine koji prima cijela Crkva, opominje svećenike koji iako ostaju u toj istoj Istini jer su primili Duha Istine, malo se više odaju svijetu nego Kristu. Potrebno je tu sagledati da nisu svim vjernicima (ni svećenicima ni vjerničkom puku) dani isti darovi: 
 
Prva poslanica korinćanima 12,29
Zar su svi apostoli? Zar svi proroci? Zar svi učitelji? Zar svi čudotvorci?
 
Nužna vjera u temeljne kršćanske Istine i zadaća apostola


Svakako je to potrebno reći i naglasiti da je potrebno težiti duhu, time Crkva sama sebe izgrađuje. No nije grešnost i slabost problem (dok se god čovjek ne predaje u teški grijeh). Potrebno nam je kako kaže papa, dopustiti Isusu da nas mijenja. Niti je zadaća isključivo i samo navještaj evanđelja, već i druge ovlasti je Isus uputio učenicima. Postoje i svećenici, koji nažalost ne vjeruju niti u svu vlast koju nam je Isus ostavio: u liječenje u Njegovo ime, izgon đavla u Njegovo ime, počivanje u duhu baš kao što je Pavao počivao tri dana nakon što mu se objavio Isus. Upravo za te svećenike, je potrebno najviše moliti, da se probudi taj žar u njima i ožive svoje župe:
 
Luka 10,19
Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi.
 
Matej 10,8
Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte!
 
Marko 16, 15
I reče im: "Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju. 16 Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se. 17 A ovi će znakovi pratiti one koji uzvjeruju: u ime će moje izganjati zloduhe, novim će jezicima zboriti, 18 zmije uzimati; i popiju li što smrtonosno, ne, neće im nauditi; na nemoćnike će ruke polagati, i bit će im dobro."
 
Zadaća laika, molitva za svećenike
 
Potrebno je dakle laičkom puku da u tom istom Duhu moli za svećenike, pastire na manjem ili većem položaju. Moliti za njihovu ustrajnost, i autentično kršćanstvo i čim više onih koji se ne boje činiti sve što Isus ovlašćuje. Isus kaže "ne bojte se!". Molimo Duha Svetoga da dođe u sili i vatri i zapali srca svećenika, baš kao što je papa potaknuo na novi život, život u Duhu, rođenje odozgor. Dođi, Gospodine, u naša srca, i srca naših pastira, molimo te!


http://www.svjedocanstva.com/crkva/nauk-crkve/zasto-papu-franju-zaloste-neki-svecenici-i-kakvu-sve-cudesnu-vlast-od-isusa-imaju-svecenici/9-8-168.html
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 24/6/2018, 09:15

violator wrote:Weee

http://www.civilcourage.hr/ispis-iz-rimokatolicke-crkve/

P.S. pokušala sam staviti tekst iz GK o ispisu iz Crkve ali mi ni jedan preglednik ne otvara ni jednu stranicu Glasa Koncila.. možda je do mog računala a možda google radi diverzije  cat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 25/6/2018, 08:05



ovo u pozadini su krikovi zloduha
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 25/6/2018, 19:32

Isuse, blagoslovi moje neprijatelje!


Isuse, blagoslovi moje neprijatelje!
"Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga Oca koji je na nebesima..."
Koliko je lako ljubiti prijatelje, toliko je teško ljubiti neprijatelje. Ipak, Isus to od nas traži. I nema drugog puta. Ljubiti neprijatelje je poput gorkog lijeka koji nam najbolji liječnik "srca" propisuje. To treba činiti. Započeti treba s blagoslovom osobe koja nas je povrijedila i čini nam zlo, koja nam je neprijatelj. Bože, blagoslovi ovog čovjeka, daj mi snage oprostiti mu i ljubiti ga, kao što to ti činiš. Takva molitva otvara perspektivu, oslobađa srce od mržnje i čini čovjeka slobodnim. Želiš avanturu? Evo je, to je putovanje koje treba započeti da bi bili uistinu sretni. Svi koji mrze i ne opraštaju u dubini duše su nesretni. Budi sretan/na! Ljubi i opraštaj! Ljubi i blagoslivljaj!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 27/6/2018, 08:59

Najbolji način kako započeti dan: Izmolite jutarnju molitvu Ocu nebeskom


Oče moj, dolazim u tvoju prisutnost na samom početku ovog dana. Dolazim naći MUDROST da ne pravim nerazborite greške, tako da znam kada treba govoriti, a kada ostati u šutnji, kada djelovati, a kada ne. Dolazim naći MIR, tako da me danas ništa ne zabrine i ne smete.
Dolazim naći HRABROST da budem strpljiv/a, da ne izgubim nadu, da prihvatim razočarenje, znajući da ćeš Ti sve okrenuti na moje dobro. Dolazim naći LJUBAV, tako da me ništa ne učini ogorčenim/om, tvrdim/om i neljubaznim/om.
Dođoh početi ovaj dan s Tobom i želim ga nastaviti s Tobom, tako da to bude dan bez ikakve žalosti. Oče, Ti si moja providnost, znam da ćeš Ti providjeti sve moje potrebe.
Oče Ti si moj zaštitnik, sačuvaj me ovoga dana od svih mračnih sila, prekrij me predragocjenom Krvlju Tvoga Sina Isusa i okruži me svojim anđelima. Ovo Te molim u Isusovo Ime. Amen!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 28/6/2018, 09:05

"Tebi nije naša hvala potrebna, ali je tvoj dar što smo ti zahvalni; po našim hvalospjevima ti ne bivaš veći nego mi stječemo milost spasenja." (Predslovlje)




http://www.veritas.hr/casopisi/2011_04/04_2011_kateheza.html
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 28/6/2018, 10:40

Zabranjeno kukanje


Promijeni nabolje svoj život i život drugih!


Salvo Noè
 
Kukanje je postalo uobičajeni način naše komunikacije. S problemima se jednostavno ne može suočavati kukanjem. Onaj tko kuka aktivno pridonosi stvaranju negativnog ozračja koje prožima naše društvo. Čak i obitelji i radne sredine prožete su ovom navikom.


Putem primjera, vježba i strategija osobnog i društvenog rasta ova knjiga nudi vrlo praktičan i primjenjiv pozitivan pristup životu i poteškoćama. Uz pomoć nje ojačat će se vaše samopoštovanje i motivacija kako biste izbjegli upadanje u zamku jalovog kukanja i sumornog pogleda na život.
Želiš li udisati novi zrak? Tražiš li onu vedrinu, onaj spokoj koji će ti pomoći da se bolje suočiš sa zaprekama, s nepredviđenim događajima, sa životnim bolima. Želiš li saznati kako u životu aktivirati više oduševljenja, više zahvalnosti i više odgovornosti kako bi postigao nutarnju postojanost i pronašao radost življenja?  Uz pomoć ove knjige, prestani kukati i promijeni nabolje svoj život i život drugih.


„U ovoj knjizi prof. Salvo Noè želi dati obilje poticaja vezanih uz suočavanje s poteškoćama i nepredviđenim događajima, kako se ne bi upalo u zamke viktimizma te kako bi se u svakoj protivštini otkrila mogućnost da se izađe prekaljeniji i s više pouzdanja. To je korisno, u našemu vremenu obilježenom tolikom brzinom oko nas i krhkošću u nama.“


Papa Franjo




http://verbum.hr/knjige/zabranjeno-kukanje-7319/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 30/6/2018, 08:10

Svako jutro predaj Bogu sve svoje mogućnosti i reci mu da ti pokaže put!



On će ti pomoći pobijediti nedostatak vjere u sebe i dati ti ruku da s njime kreneš u novi dan. Svladaj sve one stare unutarnje zapreke koje ti ne daju naprijed: strahove, sumnje, nesigurnosti, obzire i ostalo. Kada pogledaš u križ mijenja se tvoja perspektiva života, tada počinješ shvaćati da nije sve onako kako si mislio i da je život mnogo veći od onoga za što si ga smatrao.
Svako jutro predaj Bogu sve svoje mogućnosti i ne živciraj se starim brigama. Ostavi te brige danu koji je prošao. Svi promašaji, lutanja, izgubljenosti jedna su priča tvoje povijesti koja ti pomaže preobraziti se u drugog čovjeka. Ne živi život koji pripada drugima, ne gledaj se kakav si u tuđim očima, ne razmišljaj što će drugi misliti i reći kada Bog za tebe ima posve drugačiji plan kojega trebaš otkriti u molitvi pred njime.
Svako jutro predaj Bogu sve svoje mogućnosti i dopusti mu da te mijenja. Iako se čini da je vrijeme ono koje te mijenja izvana, a ljudi iznutra ipak Bog je onaj čija je riječ posljednja. Ne možeš ni zamisliti koliko si Bogu dragocjen i neće dopustiti da propadneš zbog nečega što te nije vrijedno. Sve ono što danas vidiš kao teškoću jest samo izazov da se prokuša tvoja vjernost, prilika da život počneš živjeti u jednom drugom svjetlu, Božjem.
Svako jutro predaj Bogu sve svoje mogućnosti i traži od njega mir, jakost i mudrost, traži da novi dan bude nova stranica tvoje povijesti. Sve ono što unosiš u ovaj dan će ti se vratiti, unesi u njega dobro, lijepe namjere i vrijedne ciljeve. Neka s tvojim pouzdanjem u Boga ovaj dan bude prilika da napraviš najbolju verziju sebe. Ne gledaj što si jučer učinio i bio, s Bogom danas možeš započeti ispočetka. Nemoj čekati već započni!
 
Autor: Mario Žuvela
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 1/7/2018, 06:44

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 1/7/2018, 08:49

U Sumi teologije sveti Toma polazi od činjenice da postoje tri različita načina Božjega bitka i bȋti. Prvo, Bog postoji u samom sebi, On je početak i svršetak svega, zbog čega sva stvorenja proizlaze od Njega i ovise o Njemu. Zatim: Bog je nazočan kroz svoju milost u životu i djelovanju kršćanina, svetaca. Konačno, Bog je na posve osobit način prisutan u Kristovoj osobi, stvarno sjedinjenoj s čovjekom Isusom, koja djeluje u svetootajstvima [sakramentima] što potječu iz Njegova otkupiteljskog djela. Stoga je ustroj toga monumentalnoga djela, istraživanje Božje punine „teološkim pogledom”, raščlanjeno u tri dijela što je sȃm Zajednički naučitelj [Doctor communis] – sveti Toma – objasnio ovim riječima: „Glavna zadaća svete nauke je priopćiti nam spoznaju o Bogu, i to ne samo s obzirom na to što je on u sebi nego također ukoliko je počelo i svrha svih stvari, a napose razumskog stvorenja. Pristupajući izlaganju te nauke prvo ćemo raspravljati o Bogu, drugo o težnji razumskoga stvorenja prema Bogu i treće o Kristu koji je kao čovjek put naših težnji prema Bogu.”. Postoji krug: Bog u sebi samom, koji izlazi iz samoga sebe i uzima nas za ruku, tako da se s Kristom vraćamo Bogu, sjedinjeni smo s Bogom i Bog će biti sve u svima.


https://www.vjeraidjela.com/uciti-od-svetoga-tome-benedikt-xvi-o-sv-tomi-akvinskom-iii/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 3/7/2018, 09:46

3. srpnja sveti Toma – ‘Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!’


Katolicizam... - Page 8 Caravaggio_-_The_Incredulity_of_Saint_Thomas-696x513





Pošto su drugi učenici rekli Tomi kako su vidjeli Gospodina, Toma im odvrati: „Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.“ (Evanđelje po Ivanu).
Nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Isus im pristupi i reče: „Mir vama!“  Zatim će Tomi: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.“  Odgovori mu Toma: „Gospodin moj i Bog moj!“  Reče mu Isus: „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!“
Upravo na ovim Isusovim riječima trebamo graditi našu vjeru; mi Isusa ne vidimo no imamo mogućnost vjerovati u Njega i vjerovati Njemu te ostvariti to blaženstvo o kojem Isus govori.
U Ivanovu evanđelju se Toma također javlja kada govori učenicima o onima koji su se usprotivili Isusovu povratku u Judeju gdje su pokušali kamenovati Isusa. On hrabro govori: „Hajdemo i mi da umremo s njim.“
Upravo je sveti Toma zaslužan za jednu od najprepoznatljivijih i najljepših Isusovih izjava. Naime, na posljednjoj večeri Isus je svojim učenicima rekao: „Tamo kamo ja idem već znate put.“ , no Toma mu je odvratio: „Gospodine, ne znamo kamo ideš. Kako bismo poznavali put?“. Na to pitanje Isus je svečano odgovorio Tomi, a posredno i ostalim apostolima: „Ja sam put, istina i život. Nitko ne dolazi k Ocu osim po meni.“

Sveti Toma je, prema tradiciji, otišao u Indiju propovijedati Evanđelje gdje je i podnio mučeništvo. Prema njemu se u Indiji dio vjernika naziva „Tominim kršćanima“. Njih trenutno ima oko 750.000.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 4/7/2018, 06:30

Katolicizam... - Page 8 Image-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 4/7/2018, 20:39

Katolicizam... - Page 8 36505179_1165254746949804_3662460570558267392_n
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest 4/7/2018, 20:56

Katolicizam... - Page 8 36466982_1165967193545226_1788099102706237440_n
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 8 Empty Re: Katolicizam...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 8 of 31 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum