ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

što može učiniti jedna riječ

Go down

što može učiniti jedna riječ Empty što može učiniti jedna riječ

Post by Guest 12/10/2016, 11:26

Hipokratova zakletva - srpski prijevod:

Nakon svetskih ratova, uočivši propuste lekara koji su u velikome zastranili od načela svoje profesije, Ženevskom deklaracijom iz 1946.godine, tekst zakletve je modifikovan do današnje moderne verzije koju je prihvatila većina današnjih lekara.
 
Polaganje ove zakletve je na mnogim univerzitetima deo diplomske ceremonije na studijama medicine.
 
“U času kada stupam među članove lekarske profesije svečano obećavam da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno. Najveća briga će mi biti zdravlje mog bolesnika. Poštovaću tajne onoga ko mi se poveri. Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja.
Moje kolege će biti braća.
U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri, vera, nacionalnost, rasa, politička ili klasna pripadnost. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. I pod pretnjom neću popustiti da se iskoriste moja medicinska znanja, suprotna zakonima humanosti.
Ovo obećavam svečano, slobodno pozivajući se na svoju čast.”




Hipokratova zakletva - hrvatski prijevod (?)


Tokom historije ova se zakletva često mijenjala, ali je na kongresu Međunarodnog saveza liječničkih društava u Ženevi 1948. ustanovljena konačna zakleta koja se danas koristi, Ženevska zakletva:


" U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje moga pacijenta. Poštovaću tajne onog koji mi se povjeri. Održavaću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege biće mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."


Read more: http://lingualatina2011.webnode.com/news/hipokratova-zakletva/




ostavljeno je medijima i politici da se bavi pitanjem što je početak ljudskog života. U originalnoj verziji piše: "Nikome neću, čak i ako me zamoli, prepisati smrtonosan otrov niti ću mu dati savjet koji može prouzrokovati njegovu smrt.
Niti cu dati ženi sredstvo za abortus.


kakve manipulacije i zablude može donijeti tek jedna jedina riječ...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

što može učiniti jedna riječ Empty Re: što može učiniti jedna riječ

Post by Guest 12/10/2016, 11:27

http://www.dnevno.hr/vjera/vjera-kultura-i-znanost/evo-tko-je-na-strani-smrti-razjarene-gole-agresivne-i-necivilizirane-zene-opet-napale-molitelje-video-962345
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

što može učiniti jedna riječ Empty Re: što može učiniti jedna riječ

Post by aben 14/10/2016, 22:46

nije ti to na hrvatskon pisano..

al neš ti zakletve, red veličine pionira

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

što može učiniti jedna riječ Empty Re: što može učiniti jedna riječ

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum